Plzeňský architektonický manuál

Plzeňský architektonický manuál mapuje architekturu ve městě přibližně mezi lety 1914 – 1948. Kromě knižního a webového průvodce pravidelně připravuje také architektonické procházky po různých částech města. S jejich průvodci se během festivalu Industry Open budete moci projít průmyslovou minulostí Plzně.

Program

S průvodci Plzeňského architektonického manuálu se během festivalu Industry Open budete moci projít průmyslovou minulostí a zajímavými objekty plzeňské čtvrti Doudlevce, hned dvakrát se vydáte Po stopách plzeňského průmyslu a na kole objevíte industriál podél řeky Radbuz

Sobota 13. června

Architektonická procházka čtvrtí Doudlevce 

Architektonická procházka vedoucí územím někdejší vsi Doudlevce mezi železniční tratí a řekou Radbuzou dá účastníkům poznat průmyslové stavby v areálu někdejších Spojených strojíren, nedalekou parní prádelnu a žehlírnu, vynikající současnou architekturu sídla firmy provozující hydroelektrárnu u Malostranského jezu i vybrané obytné stavby.

Sobota 11. července

Po stopách plzeňského průmyslu I.

Plzeň prožila v 19. století překotný rozvoj. Nejprve se pokusila o proměnu z agrárního města v lázeňské sídlo, poté se přerodila v město průmyslu. První ze dvou vycházek centrem města seznámí účastníky s počátkem tohoto příběhu od rozvoje tkalcovství po založení Valdštejnské strojírny, od vzniku dílen zabývajících se litím zvonů po první manufaktury a továrny.

Sobota 1. srpna

Kole(m) řeky: Industriál podél Radbuzy

Cyklovyjížďka po obou březích Radbuzy přiblíží účastníkům průmyslové podniky a technické stavby, které v blízkosti řeky vznikaly od druhé poloviny 19. století. Na trase vedoucí od Tyršova mostu po soutok Radbuzy a Mže nebudou chybět rozlehlé areály někdejších Spojených strojíren, plzeňské papírny, depa či pivovaru. Řeč však v sedle bicyklu přijde i na městskou vodárnu, hydroelektrárnu a plynárnu, parní mlýny, tiskárnu i na několik mostů.

Sobota 8. srpna

Po stopách plzeňského průmyslu II.

Plzeň a průmysl jsou pevně spojeny již od poloviny 19. století. Druhá procházka po historii industriálu v Plzni provede účastníky zejména druhou polovinou století páry. Zasvětí je do příběhů, které průmysl napsal na území Jižního Předměstí, a přiblíží jim řadu stávajících i neexistujících industriálních staveb, jež daly tvář celému městu. Seznámí je se zrodem strojírny Emila Škody, papírny při Skvrňanské ulici či nového areálu Škodovky.

  • Všechny procházky začínají v 10:00.
  • Místo srazu jednotlivých procházek najdete na vstupence.
  • Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si vstupenky zakoupit předem.
 
Organizátor si vyhrazuje právo na akcích fotografovat a pořizovat video záznam.

Vstupenky na prohlídky jsou v prodeji online a v Turistickém informačním centru.